Simona Halep (13 WTA) s-a calificat în optimile US Open 2021 după ce a trecut de Elena Rybakina ( 20 WTA), scor 7-6(11), 4-6, 6-3, după două ore și 22 de minute.

„A fost un meci foarte greu pentru mine, știam că așa va fi. Am mai jucat împotriva ei, știam că este foarte puternică și că pune presiune pe adversar. Știam că trebuie să fiu puternică și calmă. În setul al doilea nu mi-a ieșit asta (râde). Știam că trebuie să mă bat până la final în decisiv.

Încă sunt departe de potențialul meu, e greu să joci la cel mai înalt nivel după trei-patru luni de pauză. Mă ajută însă să joc în fața unui asemenea public. V-am simțit lipsa, au fost doi ani foarte grei, vă mulțumesc că ați venit și vă aștept în turul următor. La acest nivel este imposibil să ai meciuri ușoare, mă aștept la bătălii grele pe teren, sunt pregătită să dau tot ce am mai bun. Am venit să mă simt bine la New York și după trei ani sunt în sfârșit în optimi”, a declarat Simona.

Pentru calificarea în optimile de finală, Simona Halep va primi 265.000 de dolari.

În turul următor, Halep va juca împotriva  Elinei Svitolina (5 WTA) sau a rusoaicei Daria Kasaktina (27 WTA) .Partida va avea loc duminică, 5 septembrie.