Victorie extrem de importantă pentru FC Farul în meciul cu Dunărea Călărași,scor 1-0, disputat sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 2 a, a Ligii a 2-a.

Unicul gol a fost marcat de Baudouin Kanda în minutul 30, din penalty. Constănțenii au încheiat meciul cu un om mai puţin, Dan Panait primește cartonaș roșu în minutul 84.

FC Farul a obținut prima victorie din actualul sezon, iar Ianis Zicu bifează primul succes ca antrenor. „Pentru mine este prima victorie, ca antrenor și pe acești jucători îi voi ține minte și îi voi respecta toată viața. Nimeni nu se gândea să avem 4 puncte, după două etape, dar eu aș fi vrut 6 puncte.” A declarat Ianis Zicu.

Echipa FC Farul: 1. Vlad Muțiu – 77. Alexandru Nicola, 6. Viorel Lică, 16. Ionuţ Ursu, 22. Iulian Carabela – 17. Daniel Toma, 18. Madikaba Doumbia, 95. Răzvan Greu (97. Dan Panait, 64’) – 9. Alexandru Stoica (8. Marius Antoche, 78’), 9. Ionuţ Stoica (4. Ştefan Cană, 86’), 7. Bodo Kanda.
Rezerve: 12. Andrei Udeanu – 5. Radu Zamfir, 14. Dimciu Halep, 30. Alexandru Bodea.

FC Farul va întâlni în etapa următoare, în deplasare pe Concordia Chiajna, duminică de la ora 13:00.