HC Dobrogea Sud a luat 3 puncte mari în lupta pentru podiumul Ligii Zimbrilor, după 24 -19(13-8) cu CSM București, a patra victorie din tot atatea meciuri jucate in 2021.

Constănțenii s-au desprins la 11-4, după 8 minute consecutive fără gol primit. „Tigrii” au încercat să revină, dar s-au apropiat la numai 5 goluri până la pauză, când tabela indica 13-8 pentru HCD.Apărarea a fost cheia reușitei, iar plusul de inspirație la 9 metri a făcut diferența atunci când a fost nevoie. Komogorov, Chikovani și Ilie au punctat constant, în timp ce Iancu și apoi Vasile au închis poarta exact când ne-a fost mai greu. A fost 17-19, în minutul 40, 20-13, în minutul 47, și 22-16, în minutul 55. Susanu și Andrei au adăugat și ei goluri importante, iar Djordje Cirkovic și George Buricea le-au dat credit tinerilor Stănescu și Ștefan, care a reușit să înscrie, pe contraatac, ultimul gol al „delfinilor”.

Au evoluat: Iancu, Vasile – Chikovani 4, Nikolic 3, Komogorov 3, Andrei 4 (4x7m), Ilie 4, Susanu 3, Rocha 2, Simovic, Ignat, Buricea, Stănescu, Ștefan 1.

HC Dobrogea Sud a făcut 45 de puncte, iar CSM București a rămas cu 36 de puncte. La această oră se joacă derby-ul Dinamo (51 puncte) – Potaissa (43 puncte).

Rezultate de astăzi: Minaur Baia Mare – Magnum Botoșani 25-23, CSU din Suceava – CSM Focșani 27-28. Luni s-au jucat meciurile: CSM Vaslui – CSM Făgăraș 30-29, Steaua – HC Buzău 28-27 și Politehnica Timișoara – CSM Bacău 27-30.