HC Dobrogea Sud a învins pe CSM Botoșani scor 36- 21 (14 – 12), în 16-mile de finală ale Cupei României.

Deținătoarea trofeului, HCD, a câștigat fără emoții meciul disputat în Sala Polivalentă “Elisabeta Lipă”. Handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au condus cu 14-12 la pauză și au făcut diferența în repriza secundă.

Pentru HCD au marcat: Nistor (9 goluri), Malinovic (6), Csog (4), Chikovani (3), Andrei (3), Kevic (2), Vujovic (2), Crnoglavac (2), Susanu (2), Nikolic (1), Ignat (1), Mitrevski (1).

”Am bifat o victorie logică, acum urmează meciul de la Suceava, din Liga Națională. Va fi mult mai greu, dar sper să obținem o nouă victorie”, a declarant președintele HCD, Rudi Stănescu.

HC Dobrogea Sud  va juca sâmbătă sâmbătă,20 octombrie, de la ora 18.00, în deplasare cu CSU Suceava. în etapa a 7-a a Ligii Zimbrilor.