HC Dobrogea Sud a învins Dinamo cu  27-26 (13-11), în etapa a-XVI-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Marius Mocanu: „Ne-am dorit foarte mult să câștigăm astăzi, cred că diferența a făcut-o determinarea noastră. Am pregătit meciul foarte bine, Mister ne-a mobilizat foarte bine. Mă bucur că am gestionat finalul meciului și nu am mai pierdut victoria printre degete, ca la Turda. Am luat cele 3 puncte și sper că am trecut peste complexul Dinamo, pentru că anul trecut ne-au bătut tot timpul. Sper să mergem pe drumul ăsta și să ne batem din nou la campionat”.

13-11 (pauză), 22-18 (minutul 47), 25-20 (minutul 52), 26-22 (minutul 55). Echipele: HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic, Alexandru Buligan, Marko Isakovic): Hendawy, Iancu, Vasile – Șandru 7 goluri, Chikovani 5, Malinovic 4, Nistor 2, Chiuffa 2, Nikolic 2, Buricea 2, Susanu 2, Mocanu 1, Simovic, Andrei, Ilie, Csog / Dinamo (Ștefan Constantin, Sebastian Bota): Missaoui, Heidarirad – Alouini 5 goluri, Negru 4, Zulfic 4, Vrankovic 4, Asoltanei 3, Kuduz 3, Shebib 1, Vujic 1, Nantes 1, Gavriloaia, Savenco, Mousavi. Cartonașe roșii (3 eliminări succesive): Simovic / Mousavi, Savenco. Arbitri: R.Harabagiu /S.Stănescu.

Dinamo rămâne lider detașat în Liga Zimbrilor, cu 39 puncte (15 meciuri), în timp ce HCD s-a apropiat la doar 2 puncte de podium. Potaissa Turda (32p, 15 meciuri), CSM București (29p), Steaua (29p) și Minaur (28p), HCD (27p), Dunărea Călărași (25p) și SCM Poli Timișoara (23p) completează pozițiile de play-off, după 16 etape.

Articolul precedentRomâncele în urcare, în clasamentul WTA, după Australian Open