HC Dobtogea Sud s-a calificat în semifinalele Cupei României după victoria  obținută cu CSM Bacău, scor 29-25(13-12).

După o primă repriză mai echilibrată, constănțenii au ridicat nivelul de joc și concentrare în repriza a doua și au rezolvat meciul și soarta calificării.

Echipele: CSM Bacău (antrenori Sandu Iacob, S.Tîrcă, A.Acsinte): Tamaș, Rusu – G.Bujor 6 goluri, Serhel 5 (3x7m), Iordachi 5, M.Bujor 3, Dospinescu 3, Coric 2, Costea 1, Rotaru

HC Dobrogea Sud (George Buricea, Ionuț Pușcașu, Rudi Stănescu): Vasile, Preda – Stankovic 7 goluri (3x7m), Caba 6, Susanu 4, Chikovani 4, Ilie 3, Komogorov 2, Nikolic 1, Andrei 1, T.Ștefan 1, Vegar.

Turneul Final 4 al Cupei României va avea loc în weekendul 14-15 maii. Dinamo București și Minaur Baia Mare și-au asigurat, de asemenea, prezența la turneu. Gazda acestuia va fi stabilită săptămâna viitoare, când va avea loc și tragerea la sorți. Universitatea Cluj și Steaua se întâlnesc astăzi în ultimul sfert de finală.

HCD va juca la Focșani joi, 5 mai, de la ora 16:00, în antepenultima etapă de campionat.

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedentSimona Halep a spulberat-o pe Bardosa și s-a calificat în optimi la Madrid
Articolul următorFostul principe Nicolae al României a rememorat întoarcerea Regelui Mihai în țară, în 1992: „Au fost momente de bucurie pentru toată lumea”