HC Buzău 2012 s-a calificat în turul 2 al Cupei României la handbal masculin după victoria pe terenul celor de la CS Medgidia, scor 28-36 (18-15). Handbaliștii de la Medgidia au avut o prestație bună, realizată mai ales în prima repriză, când și cu sprijinul suporterilor au reușit să conducă în primul act și au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 goluri, scor 18-15. Experiența buzoienilor și-a spus cuvântul în repriza a doua, când Buzăul a primit doar 10 goluri și a marcat de 21 de ori.

În prima repriză Buzăul a trecut la conducere abia în minutul 7, când Păunescu a marcat pentru 3-4. gazdele au revenit și în minutul 16 s-au distanțat la 4 goluri, scor 12-8. Cea mai mare diferență de scor în favoarea gazdelor a fost de 5 goluri, scor 15-10 în minutul 23. Buzoienii au marcat apoi de 3 ori la rând și au redus diferența la două goluri, iar la pauză scorul a fost 18-15 pentru echipa de Divizia A.

În partea a doua a meciului HC buzău nu le-a mai dat speranțe gazdelor și au preluat conducerea după ce au marcat 5 goluri fără să primească niciunul în primele 4 minute. Avantajul oaspeților s-a mărit la 6 goluri în minutul 41, scor 19-25, iar în minutul 56 diferența de pe tabelă era de 11 goluri în favoarea echipei din Buzău, scor 23-34. În ultimele minute oaspeții au lăsat garda jos și Medginia a mai marcat de 5 ori, iar rezultatul final a fost 28-36, cu ultimul gol al meciului marcat în ultima secundă de Iordachi, pentru buzoieni.

CS Medgidia: Chilianu -8 intervenții, Paraschiv -2 intervenții, Cioară – 3 intervenții – Horneț -6 goluri, Cornilă 5, Moroșanu 3, Bida 3, Hodorogea 3, Becheru 3, Damian 2, Mureșanu 2, Ciortan 1, Stoian, Mînzu, Carabaș. Antrenori: Adrian Georgescu, Ionuț Deli-Iorga.

HC Buzău: Tcaciuc – 5 intervenții, Crăciunescu – 6 intervenții, Manole – Juskenas -9 goluri, Broască 5, Anton 5, Barros 4, Bejinariu 3, Iordachi 3, Nosrati 2, Stroe 2, Păunescu 2, Mane 1, Rizea, Meduric, Popa. Antrenor: Gabriel Armanu.

Sursa: Realitatea de Buzau

Articolul precedentPreședintele Klaus Iohannis se întâlnește cu președintele SUA Joe Biden
Articolul următorRomânia nu este de acord cu lucrările de dragare de pe Canalul Bâstroe anunță Ministerul de Externe