Farul a pierdut în deplasare cu FCSB, pe Arena Națională, scor 2-0 în prima etapa din play-off-ul Ligii 1.

Meciul a fost unul controversat, centralul Lucian Rusandu a dezavantajat evident formația lui Gică Hagi. Acesta nu a accordat un penalty clar și a eliminat un jucător eronat după două cartonașe galbene în aceeași fază.

Gazdele au deschis scorul în minutul 66, prin Edjouma, iar Octavian Popescu a mărit avantajul, în minutul 85, pe contraatac. Din minutul 78 Farul a evoluat cu un jucător mai puțin după ce Damien Dussaut a primit două cartonașe galbene.

„Gustul amar a început de la penalty-ul nedat. E incredibil. Nu am crezut că pot să văd așa ceva pe terenul de fotbal. Din păcate, un meci echilibrat, ambele echipe au încercat, un meci cu intensitate, dar un singur om a făcut astăzi diferența. Din primul până în ultimul minut. E foarte greu să mai înțeleg ce înseamnă fotbalul.

E incredibil, incredibil! Inadmisibil, nu pot să înțeleg așa ceva. Așa ceva?! E pur și simplu… Nu mai am cuvinte! Arbitrul nu a văzut nimic pentru noi. În partea cealaltă, tot. A fost un singur protagonist, 100%, el a făcut diferența. Fotbalul e făcut din mici detalii, iar în seara asta lucrurile sunt clare pentru toți”, a declarat Gheorghe Hagi.

În etapa viitoare, a 2-a din playoff, Farul va întâlni, pe teren propriu, sâmbătă, 19 martie, de la ora 20.30, campioana CFR Cluj.