FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus cu 7-5 (2 -2) după loviturile de la 11m , în deplasare, cu Politehnica Iași.

La sfărșitul  primele 90 de minute de joc scorul a fost 2-2 (0-2), după golurile marcate de Ianis Hagi în min. 15 (din 11m) și Alexandru Mățan, min. 39, respectiv de Sanoh în min. 56 și Frăsinescu în min. 75 pentru gazde

Au urmat două reprize de prelungiri de câte 15 minute și s-a trecut la loviturile de departajare, unde Viitorul a transformat toate loviturile.

FC Viitorul va disputa următorul meci în etapa a 14-a din Liga 1, duminică, 4 noiembrie, ora 16.00, în deplasare cu Dunărea Călărași.