farul

Farul s-a impus în deplasare împotriva echipei Dacia Unirea Brăila, scor 2-0 (0-0), în etapa a 37 a, din liga a 2 a.

După o primă repriză ”albă” SSC Farul Constanța a marcat de două ori în partea a doua a meciului și și-a adjudecat toate cele trei puncte la Brăila, cu o victorie cu scorul de 2-0 (0-0). La final, jucătorii au salutat galeria formată din circa 80 de persoane venite de la Constanța, să-și încurajeze favoriții.

În minutul 47 Farul a deschis scorul. Georgian Păun a șutat de la 18 metri, dar balonul a ajuns la Nicolae Moise, aflat la 12 metri de poartă, iar acesta a șutat pe colțul scurt și a marcat. Al doilea gol a fost marcat în minutul 84. La o centrare de pe dreapta, Georgian Păun a fost găsit liber la 10 metri de poartă.

Antrenorii Petre Grigoraș și Marian Dinu au folosit următoarea echipă:R. Avram – Mih. Şandru (min. 71 Zamfir), Antoche, Ehmann, Sabangeanu (min. 77 Pacionel) – M. Fotescu (min. 58 Diogo Gomes), Celestino Silva Soares, Diogo Rosado, R. Miranda – Nic. Moise, Păun. Antrenor: Petre Grigoraş

În urma acestei victorii Farul a urcat pe locul 12 în clasament cu 46 de puncte.

În ultima etapa, FC Farul  îi va întâlni acasă , sâmbătă, 1 iunie pe Ripensia Timișoara.

Articolul precedentAlertă meteo. Cod galben de vreme severă imediată în județele Constanța și Tulcea