FC Buzău n-a avut emoții în partida din etapa a 6-a a play-out-ului Ligii 2-a, de pe teren propriu, cu Unirea Constanța, echipă deja retrogradată în Liga a 3-a. Echipa pregătită de Cristi Pustai a învins cu 4-1, dar toată atenția s-a îndreptat către veteranul Ciprian Petre, care a jucat meciul său de retragere.

FC Buzău a deschis scorul încă din minutul 7, prin golgheterul Adi Chică Roșă, iar înainte de pauză, în minutul 43, și-a mărit diferența la două goluri, după șutul deviat expediat de Cristian Ciobanu.

În repriza secundă formația lui Pustai a mai înscris de două ori. În minutul 50, la un corner executat de Ciprian Petre, din dreapta, Dinko Trebotic a reluat cu capul și a înscris la vinclu. Alexandru Munteanu, în minutul 69, a marcat pentru 4-0. Apoi, la 4-0 pentru FC Buzău, a venit și reușita de onoare a Unirii Constanța, care a marcat în minutul 71 prin Trif.

FC Buzău: R. Stoian – Oteliță, Wiktorski, A. Lopez, Sălceanu, Trebotic, Ekollo, Cip. Petre, A. Manea, Chică-Roșă, Cr. Ciobanu. Rezerve: Cr. Avram – D. Burlacu, R. Șt. Zamfir, Pațurcă, Vîrtej, Cârstocea, Al. Munteanu, Gaitan, Tud. Oltean. Antrenor: Cristian Pustai

Unirea Constanța: Udrea – Cireșoiu, Bobaru, Șuteu, R. Gab. Zamfir, Coza, Ciuciulete, R. Trif, Chirițoiu, Ad. Niță, Mitrache. Rezerve: Nache – Nicola, Tălmaciu, Lăcătuș, Șerbănescu, I. Neacșu, Al. Bodea, Rob. Tudor. Antrenor: Leonard Strizu.

Din turneul play-out mai e de jucat o etapă, în care Unirea va sta însă, astfel că echipa și-a încheiat evoluțiile din această stagiune, una în care a retrogradat direct în Liga a 3-a, în urma clasării pe poziția a șasea în clasamentul seriei B din play-out, cu 18 puncte. FC Buzău este lideru în grupa B din play-out, cu 44 de puncte și mai are de jucat o partidă, în deplasare, cu Unirea Dej.