farul_cluj

Farul s-a impus cu  3-2 în meciul Universitatea Cluj, disputat pe teren propriu, miercuri, în etapa a 12-a a Ligii a 2-a.

În minutul cinci  clujenii au deschis scorul prin Al. Pop. Farul a restabilit egalitatea în minutul 21 cu un gol marcat de Viorel Lică și au trecut in avantaj in minutul 35 prin golul lui Ionuț Stoica. În a doua repriză oaspeții au egalat în minutul 56, iar Viorel Lică a stabilit scorul final, 3-2 pentru constănțeni.

“Este o victorie importantă. Am demonstrat că atunci când avem atitudine și suntem preocupați să facem lucrurile pe care le pregătim zi de zi, fotbalul ne răsplătește și reușim să obținem victoria, chiar dacă începem cu o greșeală. Acestea pot să apară, dar este important felul în care reacționezi după astfel de momente. Dacă echipa are preocuparea de a juca, nu am niciun fel de emoție când întâlnim orice adversar din liga a doua. Am reușit să marcăm trei goluri, am primit două, am obținut trei puncte și nu am pierdut acasă în acest sezon…Rezultatul este just față de felul în care ne-am prezentat astăzi. Este important ca fazele fixe să fie tratate cu seriozitate, sunt momente decisive, băieții respectă ceea ce care le lucrăm la antrenamente și se vede acest aspect”, a declarat antrenorul Ianis Zicu.

În următoarea etapă a Ligii a doua, Farul va intâlni în deplasare pe FC Argeș, luni, 21 octombrie, ora 18:00.