Farul Constanța s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, în cadrul etapei a doua din Liga 1.

Scorul a fost deschis scorul în minutul 55, când Jefte Betancor, vârful adus de la Voluntari, a transformat o lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost obținut de Larie, după un cot primit de la Mathaus.

Farul a continuat presiunea la poarta Gazului în min.80 a reușit să înscrie din nou: Alexi Pitu a luat o acțiune pe cont propriu, a șutat de la 17m, Vâlceanu a respins greu în lateral, iar Adi Petre a marcat cu un șut de la 8m.

Farul a urcat pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, cu 4 puncte.

În etapa următoare, Farul va juca în deplasare, la București, împotriva Rapidului.

„Eu cred că s-a întâmplat un lucru important pentru Dobrogea, pentru Constanța. Există o singură echipă și ați văzut că lucrurile s-au schimbat. Avem suporteri, suntem iubiți. Și noi îi iubim pe ei.

În prima repriză a fost foarte cald. Parcă îmi aduc aminte de meciul de la Mondialul american, contra SUA. Erau 40 de grade. Nu puteai să faci efort. Am schimbat și sistemul, a durat ceva până s-au adaptat. Suntem la început, muncim în fiecare zi să ne simțim mai bine. E un început bun. Vin băieți tineri din spate, trebuie să le dăm timp. Ușor, ușor o să iasă în față.

Nicolas (n.r. Popescu) crește și el, la fel ce ceilalți. Trebuie să se dezvolte fizic. Cu mingea știe foarte bine. E unul dintre tinerii talentați,” a declarat Gheorghe Hagi.

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedentTopul celor mai bune 10 licee din țară. Pe ce loc este Constanța