CSM Galați a avut nevoie de o repriză suplimentară pentru a câștiga pe terenul formației CSM Constanța, scor 98-94, într-o partidă disputată sâmbătă, 15 octombrie, în cadrul etapei a treia a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Gălățenii au irosit un avantaj de 11 puncte înaintea pauzei și altul de 16 puncte pe finalul timpului regulamentar de joc.

CSM Galați a început mai bine și conducea cu 7-2 după două minute. Johnson a marcat de 3 puncte și Mockevicius a transformat două libere, iar scorul devenea egal, 7-7. Oaspeții s-au distanțat la 18-9, iar apoi formația dobrogeană a mai redus puțin din handicap, 20-13. CSM Galați a avut un avantaj de 8 puncte la finalul primelor 10 minute, scor 28-20, perioadă în care ambele formații aveau cifre foarte bune din acțiune.

Stan a dus pe CSM Galați în premieră la o diferență formată din două cifre, Lazăr și Cebasek replicând iar după un parțial de 5-0 pentru gazde ecartul se înjumătățea, dunărenii cerând time-out la 30-25. Calenic a marcat primele sale puncte în acest meci din spatele arcului de cerc la 36-25. Cizauskas a fost cel care a redus ecartul la două puncte, 40-38 cu un three-point play și peste câteva zeci de secunde scorul devenea egal în urma reușitei lui Mâinea. CSM Constanța a încheiat repriza având în câteva minute un run de 20-5 și la cabine s-a intrat cu 49-47 pentru CSM Constanța.

Gălățenii au repetat startul bun pe care l-au avut și în începutul meciului și au putut întoarce situația în favoarea lor după trei minute în sfertul al treilea, 55-51, Petică având în această perioadă două încercări bune de la distanță. Galațiul a continuat să se desprindă și aveau un avans de 10 puncte între la jumătatea sfertului, 61-51, Johnson oprind apoi run-ul excelent al oponeților. Scorul a ajuns la 69-56 cu un coș pe care l-a semnat Petică, reușita făcându-l cel mai bun marcator al partidei și CSM Galați avea 72-59 după 30 de minute de joc.

Mâinea a reușit un capac spectaculos prin care l-a blocat pe Harris-Dyson să ducă diferența la +16, oaspeții reușind însă acest lucru de la linia liberelor, unde Mitrovic făcea 75-59. Gazdele au încercat să reducă în continuare handicapul, Johnson ajungând la linia de fault cu un minut înaintea finalului și Harris-Dyson și-a irosit ambele libere ulterior, tot Johnson fiind trimis să arunce de la libere și CSM Constanța venea la 82-80, egalitatea restabilindu-se cu patru secunde înainte de final cu un coș marcat de Johnson. Meciul a intrat în overtime după 82-82, Constanța recuperând un deficit de 16 puncte în sfertul patru.

Echilibrul s-a păstrat în repriza suplimentară, CSM Galați fiind în avantaj și reușind să mărească ecartul la două posesii, scor 93-88. În final gălățenii au reușit să câștige cu 98-94 pentru al doilea succes în conferința B.

CSM Constanța merge etapa viitoare la Focșani, iar CSM Galați o să beneficieze de o rundă liberă.

Nedeljko Prijovic (26 de puncte, 5 recuperări) și tandemul Andrei Petică-Luka Mitrovic (ambii 18 puncte) au condus ofensiva Galațiului. Celelalte puncte ale gălățenilor au fost marcate de: Harris Dyson 15, Stan 10, Strong 6, Calenic 3, Hayes 2.

Nate Johnson a adunat 23 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, asta după un final de sfert patru excelent, Jakob Cebasek (15 puncte, 8 recuperări) și Egidijus Mockevicius (13 puncte, 12 recuperări) urmându-l din tabăra Constanței. Celelalte puncte ale Constanței au fost marcate de: Daniel Mâinea 13, Vytenis Cizauskas 10, Vlad Corpodean 7, Andrei Oprea 6, Jarrid Rhodes 5, Mario Lazăr 2.