Farul a câștigat ultimul meci de pe teren propriu din sezonul regular, 3-2(1-0) cu ACSF Comuna Recea, în etapa a 19-a a Ligii a 2-a.

Robert Băjan  a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar Andrei Banyoi a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap superbă, stabilind scorul la pauză.

Diferența s-a mărit însă în minutul 67 la capătul unui contraatac rapid purtat Alexandru Stoica pe partea dreaptă și finalizat de Andrei Banyoi. După doar trei minute, oaspeții au redus din handicap prin Coman, care a reluat din fața porții mingea respinsă de Cosmin Dur-Bozoancă la șutul lui Batin.

Alexandru Stoica după o acțiune pe cont propriu a trimis la colțul scurt.

În ultimele secunde ale partidei, Burdeț a marcat după o lovitură de colț, deviind cu capul sub transversală, dar soarta partidei nu s-a schimbat și alb-albaștrii au obținut trei puncte prețioase în cursa pentru un loc în play-off.

Au jucat pentru FC Farul: Dur-Bozoancă – Băjan, Leca, Antoche, Carabela – L. Mihai, Cruceru (76 I. Ursu) – Damașcan (64 Bîrnoi), Silaghi (76 Fl. Bălan), Măzărache (30 Al. Stoica) – Banyoi.

Farul acumulează 31 de puncte și urcă pe locul 4, fiind la egalitate cu U Craiova 1948 SA și Viitorul Pandurii,